Integrativní hospodářská úprava lesů

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Přírodě blízké lesnictví

Obsah stránky je překladem vybraných částí kapitoly, která je uvedena v následujícícm originálním zdroji, publikaci: Ekologie lesa. Doporučená citace: Rotter, P., & Purchart, L. (2023). Ekologie lesa. Mendelova univerzita v Brně. https://doi.org/10.11118/978-80-7509-927-3.


Přírodě blízké lesnictví představuje alternativu k hospodaření založenému na stejnověkých monokulturách (pasečnému hospodaření), a to zejména v podmínkách středních a vyšších poloh v přirozeném prostředí stín snášejících dřevin. Přírodě blízké lesnictví odmítá pasečnou (zvláště pak holosečnou) obnovu porostů a cílí na maximální využití přírodních procesů, zejména na přirozenou obnovu dřevin, jejich autoredukci a diferenciaci pod vlivem horní stromové etáže. Jde o systém zaměřený na produkci kvalitního dříví, ovšem pouze v rámci ekologického potenciálu stanoviště. Pozornost věnuje jednotlivým stromům a usiluje o biologickou automatizaci. Tyto cíle bývají naplňovány výběrným hospodářským způsobem, s nímž přírodě blízké hospodaření v konkrétních případech aplikace může splývat.

 

Od “přírodě blízkého lesnictví” k “přírodě bližšímu lesnictví”

Definice přírodě blízkého lesnictví “Close to Nature Forestry” nebo nověji též přírodě bližší lesnictví “Closer to Nature Forests” podle publikace Closer-to-Nature Forest Management:

Přírodě bližší lesní hospodářství definujeme jako “zastřešující lesnictví“ (umbrella) zahrnující všechny přístupy a terminologie, které pod záštitou udržitelného lesního hospodářství (SFM) podporují biodiverzitu, odolnost a adaptaci na klima v obhospodařovaných lesích a zalesněné krajině. Přírodě bližší lesní hospodářství bude podporovat složky, struktury a procesy charakteristické pro přirozené lesy a kulturní lesy, čímž se zlepší rozmanitost druhů a struktur stromů, rozdíly ve velikosti stromů a vývojových stádiích a řada stanovišť včetně stanovišť stromů a mrtvého dřeva.

V souladu s tím definujeme následující základní principy přírodě bližšího hospodaření v lesích:
• Zachování stanovišť stromů, zvláštních stanovišť a mrtvého dřeva
• Propagace původních druhů stromů i místně přizpůsobených nepůvodních druhů
• Podpora přirozené obnovy stromů
• Výběrné těžby a podpora strukturní heterogenity porostů
• Podpora rozmanitosti dřevin a genetické rozmanitosti
• Vyhýbání se intenzivním managementům lesa
• Podpora heterogenity a fungování krajiny

Obrázek: Segregace a integrace krajiny – kontinuum (upraveno podle Larsen, 2009). Uvedeno z důvodu lepšího objasnění pojmu “Closer to Nature Forestry”. Obrázek ukazuje pouze principy komplementarity mezi segregativním a integrativním managementem. Znázorněné profilové diagramy typů lesa se vztahují ke středoevropským podmínkám, pro jiné biomy by bylo potřeba jiné znázornění. (převzato z publikace Closer-to-Nature Forest Management).

Citovaná literatura

  • Larsen, J.B., 2009: Forestry between land use intensification and sustainable development: Improving landscape functions with forests and trees. Danish Journal of Geography 109: 191-195.
Přesunout se na začátek