Integrativní hospodářská úprava lesů

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Jak na integraci prvků ochrany přírody do hospodářské úpravy hospodářských lesů

Obsah stránky je překladem vybraných částí kapitoly, která je uvedena v následujícícm originálním zdroji, publikaci: How to balance forestry and biodiversity conservation ? A view across Europe. Doporučená citace: Krumm, F.; Schuck, A.; Rigling, A. (eds), 2020: How to balance forestry and biodiversity conservation – A view across Europe. European Forest Institute (EFI); Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL), Birmensdorf. 640 p.


Jednou ze strategií pro maximalizaci efektivity při poskytování různých produktů a služeb je „prostorová segregace“ (obr. A 3). Tato strategie byla aplikována například ke zmírnění konfliktů mezi zemědělstvím a lesnictvím ve střední Evropě (Suda a Pukall 2014). Průmyslové plantáže jsou obvykle uváděny jako příklady segregace (Bemmann et al. 2008); pojem však může zahrnovat i relativně jednotné a vysoce produktivní porosty hospodářských lesů, které jsou však založeny na přirozené obnově a umožňují výskyt dalších druhů (Borchers 2010). Vytváření přísně chráněných oblastí pro zachování a posílení biodiverzity se rovněž řídí segregativním přístupem. Vzhledem k tomu, že se však budoucí poptávka po dřevu pro průmyslové a palivové účely zvyšuje nebo alespoň udrží (Sloan a Sayer 2015; Bais et al. 2015), a poptávka po službách a produktech z lesů nedřevěného charakteru (včetně zachování biologické rozmanitosti) je rostoucí (Sheppard et al. 2020), řešení konfliktů ve využívání zdrojů stažením velkých lesních oblastí z produkce takového zboží by dále zvýšilo tlak na zbývající přirozené lesy po celém světě. 

Alternativní cestou k segregačnímu přístupu je dodávat více ekosystémových statků a služeb současně na stejné lesní ploše s použitím „víceúčelového lesnictví (s více službami)“ (Wagner et al. 2013; Gómez-Bagghetun et al. 2010) (obr. A 3).

Třetí možností je kombinace obou konceptů, „integrativní lesní hospodářství“ (Kraus a Krumm 2013; Sotirov a Aerts 2018), které se snaží naplnit více cílů v různých prostorových měřítcích (od jediného stromu, přes kohortu až po porost a úroveň krajiny). V tomto přístupu jsou lesy dynamicky obhospodařovány s různými časovými horizonty včetně dočasné nebo neomezené ochrany jednotlivých stromů nebo celých lesních ploch (obr. A 3).

pro zvětšení klikni na obrázek

Obr. A 3: Schematické znázornění plně segregačního a víceúčelového lesnictví (Bollmann a Braunisch 2013, upraveno). Podle Krause a Krumma (2013) lze integrační lesní hospodářství chápat jako duální pojetí segregačních a víceúčelových prvků hospodaření.

Citovaná literatura

Citovaná literatura je uvedena v knize How to balance forestry and biodiversity conservation ? A view across Europe.

Přesunout se na začátek