Co to Marteloskop je, vysvětluje následující krátké video: 30″ Challenge: What’s a marteloscope?
Protože předpokládádme, že budeme s Marteloskopy v rámci našich cvičení z předmětu pracovat, shlédněte ještě jedno instruktážní video: Virtual Fieldtrip: Marteloskopes.
Marteloskopy jsou již dobře známým přístupem v lesnickém výcviku na úrovni trénovací plochy, resp. stromu (Bruciamacchie et al. 2006). Tento koncept byl vyvinut ve Francii, ale v současné době se používá ve většině evropských zemí od Středomoří po Skandinávii. Pro každý jednotlivý strom na k danému účelu vytvořené trénovací ploše jsou zaznamenány údaje o poloze, druhu, průměru v prsní výšce a výšce stromu.
V případě “přírodě bližšího lesního hospodářství” lze hodnotit i další parametry, jako je výška základny koruny, mikrobiotopy (mikrostanoviště) stromu, kvalita dřeva, mrtvé dřevo, uhlíkové ekvivalenty. Marteloskopy lze použít pro různé vzdělávací cíle založené na účastnících a jejich zaměření, kteří mají často různou odbornou úroveň v oblastech, jako je pěstování lesa, produkce dřeva nebo biodiverzita (Kraus et al. 2018). Poskytují tak vysoce efektivní komunikační platformy, kde se setkávají lesníci, manažeři ochrany přírody, vlastníci lesů, studenti nebo zainteresované společenské skupiny a diskutují o aspektech ekonomických hodnot a hodnot ochrany přírody a také o dopadech manažerských rozhodnutí na další ekosystémové služby. Síť European Integrate Network rovněž přijala marteloskopy jako komunikační a školicí nástroj pro vzájemné učení na rozhraní výzkumu, politiky a praxe (Schuck et al. 2020). K dnešnímu dni je součástí této sítě více než 160 míst ve 22 zemích (Larsen et all. 2022, s. 53).
Více informací naleznete na následujících webových stránkách:
- https://integratenetwork.org/
- https://informar.eu/integrate-practice-network
- http://iplus.efi.int/
- Mobilní aplikace – mikrobiotopy stromu – Lesodiverzita
- Seznam stromových mikrobiotopů – Terénní příručka (Kraus a kol., 2016). Překlad: Dr. Lenka Lehnerová (ÚHÚL) a Dr. Lucie Vítková (EFI)
- Field Guide to Tree-related Microhabitats (Bütler a kol., 2020)
Citovaná literatura
- Bruciamacchie, M., 2006. Le marteloscope, un outil pour apprendre la gestion durable – exemple d’évaluation de différents scénarios au marteloscope de Zittersheim (Vosges du Nord). In: Valauri D, André J, Dodelin B, Eynard Machet R, Rambaud D, editors. Bois mort et à cavités – une clé. pour des forêts vivantes.
- Kraus, D., Schuck, A., Krumm, F., Bütler, R., Cosyns, H., Courbaud, B., Larrieu, L., Mergner, U., Pyttel, P., Varis, S., Wilhelm, G., Witz, M., Zenner, E. and Zudin, S., 2018. Seeing is building better understanding – the Integrate+ Marteloscopes. Integrate+ Technical Report. Marteloscopes (2018) 26:3.
- Schuck, A., Kraus, D., Krumm, F., Zudin, S., 2020. Marteloscopes – a key instrument for fact-based learning, understanding, and the exchange of knowledge on forests and their management. In Krumm, F., Schuck, A., Rigling, A. (eds): How to balance forestry and biodiversity conservation – A view across Europe. European Forest Institute (EFI); Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL), Birmendorf. 256-258.