Obsah stránky je překladem vybraných částí kapitoly, která je uvedena v následujícícm originálním zdroji, publikaci: How to balance forestry and biodiversity conservation ? A view across Europe. Doporučená citace: Krumm, F.; Schuck, A.; Rigling, A. (eds), 2020: How to balance forestry and biodiversity conservation – A view across Europe. European Forest Institute (EFI); Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL), Birmensdorf. 640 p.
Síť European Integrate Network vytvořila soubor 32 příkladů dobré praxe, včetně lesních podniků, vlastníků lesů a regionálních iniciativ od místní až po krajinnou úroveň v celé Evropě. Ukazují, jak lze biologickou rozmanitost podporovat a kombinovat s managementem pro další požadované ekosystémové služby, jako je produkce dřeva, ochrana před přírodními riziky a rekreace (Krumm et al. 2020). Vybrané podniky demonstrují, jak lze do určité míry zachovat tradiční lesní hospodářství se zaměřením na produkci dřeva a dále jej rozvíjet za účelem podpory zachování biodiverzity. Je zřejmé, že přijetí regionálních kulturních rozdílů je klíčové pro udržení místních hodnotových řetězců a zároveň pro podporu zachování biodiverzity.
Na začátku každé kapitoly „pavoučí graf“ (obr. 1) ukazuje výsledek odhadu – portfolio různých statků a služeb pro každou případovou studii příkladu dobré praxe. Tyto grafy poskytují velmi hrubý přehled priorit managementu lesního majetku na základě odhadů autorů.
Obr. 1: Relativní investice pracovní síly a financí podniku do různých statků a služeb. Každý řádek odpovídá zvýšení o 20 %, od 0 do 80 %.
Poznámka: Za zmínku na tomto místě jistě stojí fakt, že k podobnému účelu mohou (by mohly) sloužit i demonstrační objekty pro ČR uváděné a spravované Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL). Bohužel výše uvedené členění investic do různých statků a služeb jim (zatím) chybí.
Citovaná literatura
Citovaná literatura je uvedena v originálním zdroji, publikaci How to balance forestry and biodiversity conservation ? A view across Europe.