Integrativní hospodářská úprava lesů

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Typy lesa jako výsledek managementu, resp. hospodářské úpravy lesa

Obsah stránky je výtahem adekvátní části kapitoly, která je uvedena v následující originální publikaci: Ekologie lesa. Doporučená citace uvedené publikace: Rotter, P., & Purchart, L. (2023). Ekologie lesa. Mendelova univerzita v Brně. https://doi.org/10.11118/978-80-7509-927-3.


Přes velkou škálu různých typů, metod a kombinací způsobů obhospodařování lesa je možno rozlišit v zásadě pět základních přístupů jejich managementu, resp. hospodářské úpravy. Za hlavní vodítko, pomocí kterého je blíže definujeme, je považována tzv. hospodářská intenzita. Podle ní rozlišujeme lesy bezzásahové (I), lesy s nízkou (II), střední (III), vysokou (IV) a velmi vysokou – intenzivní – (V) hospo-
dářskou intenzitou. Jejich základní charakteristika a detailní popis je uveden v tabulkách 1 a 2.

Tab. 1: Typy lesa podle hospodářské intenzity a jejich rozloha v Evropě. (Zdroj: Sloupce A–C: Hengeveld et al., 2012, sloupec D: Duncker et al., 2012)

pro zvětšení klikni na tabulku

Tab. 2: Charakteristika hospodářské intenzity podle hospodářských opatření. (Zdroj: Duncker et al., 2012.)

Výše uvedené typy lesů jsou především z praktického hlediska dále konkrétněji pojmenovávány. Jejich název pak většinou vystihuje to, jak jsou obhospodařovány (např. výběrný les apod.), resp. jaký mají význam, funkci (např. rezervace). V publikaci Daniela Krause a Franka Krumma (2013) jsou typy lesa zobrazené v jednoduchém schématu, které vyjadřuje vztah typů lesa k hospodářské intenzitě a biodiverzitě (tabulka 3). Z tabulky si můžeme udělat představu o tom, jak velkou biologickou diverzitu v jakém typu lesa můžeme očekávat vzhledem k aplikované hospodářské intenzitě.

Tab. 3: Vztah typů lesa k hospodářské intenzitě a biodiverzitě podle jejich významu (Zdroj: Kraus a Krumm, 2013)

Citovaná literatura

  • Duncker P.S. et al. (2012): Classification of forest management approaches: a new conceptual framework and its applicability to European forestry. Ecology and Society, 17(4): 51.
  • Hengeveld G. M. et al. (2012): A forest management map of European forests. Ecology
    and Society, 17(4): 53.
  • Kraus D., Krumm F. (2013): Integrative approaches as an opportunity for the conservation
    of forest biodiversity. European Forest Institute.

 

Přesunout se na začátek