Integrativní hospodářská úprava lesů

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Pěstební systémy a víceúčelové lesnictví

Obsah stránky je výtahem adekvátní části kapitoly, která je uvedena v následující originální publikaci: Integrative approaches as an opportunity for the conservation of forest biodiversity. Doporučená citace uvedené publikace: Kraus D., Krumm F. (eds) 2013. Integrative approaches as an opportunity
for the conservation of forest biodiversity. European Forest Institute. 284 pp.


Identifikace strukturálních prvků v rámci lesních ekosystémů je zásadní pro pochopení vazby mezi hospodařením v lesích a jejich schopností poskytovat ekosystémové zboží a služby (ESS).

Výběr okruhů a pojmů k diskuzi a opakování

Z doporučené knihy ke studiu vybíráme následující:


Box 7. Ekosystémové zboží a služby pro víceúčelové lesnictví (MSF), s. 65

Práce “The Millenium Ecosystem Assessment” (MA 2005) a “The Economics of Ecosystems a Biodiversity” (TEEB 2010)  jsou dvě důležité mezinárodní studie, které byly komplexně prezentovány veřejnosti. S ohledem na obě studie můžeme ESS shrnout jako „[…] výhody, které lidé získávají z ekosystémů“. V lesních ekosystémech ESS zahrnují následující čtyři hlavní kategorie, které obsahují různé typy zboží/služeb (např. dřeva nebo veřejných statků, jako je infrastruktura nebo vzdělání):

  • poskytovací služby – tyto služby popisují hmotnou produkci lesů, např. jako je jídlo, voda, dřevo a vláknina,
  • regulační služby – to jsou služby, které ovlivňují klima a regulují množství a kvalitu vody, vzduchu a půdy,
  • habitatové a podpůrné služby – tyto služby zaručují poskytování stanoviště pro faunu a flóru jako nezbytnou součást rozmanitosti,
  • kulturní služby – tato složka ESS zahrnuje nemateriální výstupy spojené s estetickými a duchovními výhodami.

Mnoho zemí převedlo teoretický rámec ESS do právního rámce lesní správy a politiky životního prostředí. Víceúčelové lesnictví se proto vyznačuje managementem se spojeným důrazem na sociální, ekologické a ekonomické zájmy, které jsou integrovány do celkové strategie hospodaření v lesích. Je však nutné dále ověřit, zda koncept víceúčelového lesnictví opravdu splňuje všechny uvedené požadavky. Ekonomická teorie a výzkum v oblasti pěstování lesa totiž naznačuje, že buď není žádoucí, nebo je nemožné vytvořit takový ekosystém lesa, který splňuje požadavky všech ekosystémových služeb stejně. Proto explicitní zvážení služeb a jejich kompromisů se stává důležitým základem pro rozhodování a volbu managementových zásahů v lesích.

 

Vztahy mezi ESS a jejich strukturními prvky (SE) integrované do rozhodovacího procesu místním vlastníkem lesa, s. 67

Obr. 16: Schematický diagram zobrazující vztahy mezi ESS a jejich strukturními prvky (SE) integrované do rozhodovacího procesu místním vlastníkem lesa.

 

Klíčové struktury, strukturální atributy a charakteristická opatření k dosažení nejvyššího uspokojení dané ESS prostřednictvím hospodářské úpravy lesa, s. 69

pro zvětšení klikni na obrázek

Obr. 17: Klíčové struktury, strukturální atributy a charakteristická opatření k dosažení nejvyššího uspokojení dané ESS prostřednictvím hospodářské úpravy lesa.

 

Box 9. Myšlenka syntézy – integrace různých strukturálních prvků podporujících ekosystémové služby, s. 71

Otázka, jak integrovat a kombinovat různé ESS v rámci omezené lesní oblasti, vyvolává otázku efektivní prostorové alokace strukturálních prvků. „Prostorová optimalizace je jedním příkladem statistické techniky pro řešení prostorově explicitních a komplexních problémů. Hof a Bevers (1998) zdokumentovali metody pro různé strategie managementu v rámci ekosystémů na úrovni krajiny. Techniky prostorové optimalizace jsou slibnými nástroji pro řešení problémů integrace, protože „…velká část struktury a funkce ekosystému má prostorovou povahu“ (Hof a Bevers, 1998).

Citovaná literatura

  • Hof, J.G. and Bevers, M. 1998. Spatial optimization for managed ecosystems. Columbia University
    Press, New York, 258 p.
  • Millennium Ecosystem Assessment (MA) 2005. Ecosystems and Human Well-being: Synthesis.
    Island Press, Washington, DC. 137 p.
  • TEEB 2010. The Economics of Ecosystems and Biodiversity: Mainstreaming the Economics of
    Nature: A synthesis of the approach, conclusions and recommendations of TEEB.
Přesunout se na začátek